четвер, 9 квітня 2020 р.

Заняття:" Поїздка за кордон" (протидія торгівлі людьми)

        на виконання Державної соціальної програми протидії торгівлі людьми на період до 2020 року, наказу МОН України від 08.04.2016р. №405 «Про затвердження плану заходів МОН України щодо протидії торгівлі людьми на період до 2020 року»;

Поїздка за кордон: за і проти
Заняття для учнів 10 -11 класів
Мета: розширити знання учнів про можливості виїзду за кордон; актуалізувати існуючі в учнів уявлення про проблему торгівлі людьми, поїздки за кордон із метою працевлаштування, навчання, шлюбу; про легальне та нелегальне перебування в іншій країні; формувати вміння аналізувати власні потреби.
Хід заняття
Вступне слово психолога
Нині особливо гостро обговорюється проблема виїзду людей за кордон. Ця проблема постала дуже давно. Ще в Біблії згадується про переселення людей. Люди впродовж усіх віків покидали свої домівки в пошуку кращого життя. Ми з вами спробуємо обговорити позитивні й негативні сторони в питанні виїзду людей до інших країн.

Вправа «Правила групи»
У роботі ми завжди керуємося певними правилами. Тож давайте ми зараз обговоримо наші правила роботи.
·        Говорити лише від свого імені;
·        Не перебивати співрозмовників, поважати їхню думку;
·        Не критикувати;
·        Говорити стисло і по суті;
·        Бути відвертим і щирим;
·        Бути активним.

Вправа «Закордонний відпочинок»
Учасникам пропонується по колу завершити речення «Якби я відпочивала за кордоном, то в…(країна), тому що…»
Висновок: хоч би де жила людина – їй усе одно хочеться побачити інші місця й інших людей.

Групове обговорення «Подорож за кордон»
Учням по черзі слід назвати своє імя та країну, в якій їм хотілося б якийсь час попрацювати чи пожити. Після того, як усі представлення завершено, просять підняти руку тих, хто;
·        Уже був у названій країні;
·        Знає мову, якою розмовляють у цій країні;
·        Знає законодавство визначеної країни;
·        Обізнаний із культурними та релігійними традиціями місцевих мешканців.
Запитання для обговорення:
-         Як ви думаєте, чим відрізняються від нас люди, які їдуть у пошуках щастя за кордон?
-         Чи схожі їхні думки та сподівання на наші?
Бажано акцентувати увагу на тому, що ми часто вважаємо таких людей легковажними, засуджуємо їх, але насправді вони такі самі, як і ми.

Мозковий штурм «Що необхідно для успішної поїздки?»
Дітям пропонується назвати фактори (що треба знати, вміти, мати), що сприяло б успішній карєрі за кордоном. Відповіді записуються на дошці.

Групова робота «Мережа проблем»
Учні обєднуються у тир групи, їм пропонується визначити, з якими труднощами(1 група – матеріальними, 2 група – соціальними, 3 група – правовими) можуть зіткнутися наші співвітчизники за кордоном. Відповіді записуються на ватманах.
Групи презентують результати своєї роботи.

Запитання для обговорення:
- З якою метою люди можуть їхати за кордон?
- Залежно від мети поїздки, у чому бажано бути особливо уважним?
- Що може очікувати людину в разі нелегального перебування в чужій країні?

Інформаційне повідомлення «Наслідки торгівлі людьми»
До реакцій, що спостерігалися в постраждалих на травматичну стресову ситуацію, повязану з торгівлею людьми, належать такі:
Емоційні (відчай, відсутність почуттів, злість, депресія, тривога, відчуття, що їх недооцінюють, почуття ізольованості й провини)
Когнітивні (порушення уваги, труднощі при її концентрації та зосередженні при запам’ятовуванні й осмисленні ситуації, труднощі з прийняттям рішень)
Фізичні (порушення сну, апетиту, нудота, головний біль, зміна тиску, серцебиття, тремтіння, втрата координації)
Поведінкові (відмова від спілкування, агресивність, сварливість, зловживання алкоголем)
У такому стані люди не можуть нормально працювати, виховувати дітей, спілкуватися зі своїми рідними, знайомими та іншими людьми. Вони потребують допомоги соціального працівника, психолога чи психотерапевта, а також серйозного медикаментозного лікування, призначеного лікарем-психіатром.
Запитання для обговорення:
-         Які наслідки має ситуація торгівлі людьми для:
-         Потерпілих;
-         Членів їх родин;
-         Оточення;
-         Держави?
Підбиття підсумків
Учням пропонується завершити фразу:
«Сьогодні я дізнався про…»




середа, 1 квітня 2020 р.

КАРАНТИН #ПОРАДИ#БАТЬКАМ


Ділимося із вами корисними та простими порадами від World Health Organization Ukraine. Залишаймося удома, довіряємо тільки перевіреним джерелам інформації та зберігаємо спокій










ЗАНЯТТЯ " МИ ПРОТИ НАСИЛЬСТВА"



           на виконання Обласної комплексної програми підтримки сім’ї, запобігання домашньому насильству, забезпечення рівних прав і можливостей жінок та чоловіків та попередження торгівлі людьми на період до 2021 року.

ТРЕНІНГОВЕ ЗАНЯТТЯ 
" МИ  ПРОТИ НАСИЛЬСТВА"
« Стався до інших так, як би ти хотів,
щоб ставились до тебе!»
Мета : закріпити і поглиблювати знання дітей про права людини, про насильство та його види; формувати навички правомірної поведінки, вміння самостійно приймати рішення, відстоювати власну думку; розвивати мовлення учнів, елементи логічного мислення; виховувати толерантність у ставленні до людей.
Обладнання: роздатковий матеріал, маркери, стікери, газети для руханки, аркуші паперу А4, ручки.
Вік: 13 – 14 років.
Час: 1 год.

ВПРАВА «Вітання».
Кожен з учасників називає своє ім’я та якусь позитивну якість характеру, якою він пишається.
МІНІ- лекція « Що таке насилля?»
Насильство - це будь-які умисні дії однієї людини по відношенню до іншої, якщо ці дії порушують права і свободи людини і наносять їй фізичну, моральну чи психічну шкоду.
Всесвітня організація охорони здоров’я визначає насильство як глобальну загрозу здоров’ю. Згідно із соціологічними дослідженнями, проведеними в різних країнах світу, фізичного чи психологічного насильства зазнає кожна 4 жінка та кожен 10 чоловік. Насильство може бути:
- Фізичне – побиття, штовхання та нанесення інших тілесних ушкоджень;
- Психологічне – глузування, образа, приниження, переслідування, пліткарство, примус;
- Сексуальне – ймовірна або фактична сексуальна експлуатація людини;
- Економічне – умисне позбавлення житла, їжі, одягу, коштів та іншого майна, що може призвести до смерті чи завдати шкоду здоров’ю.
На жаль, багато дій можна назвати насильницькими. Не всі про це знають. Можливо, саме тому багато підлітків зазнають насильства, не усвідомлюючи цього. Дуже важливо знати про це, щоб не допускати випадків насильства стосовно себе.
Агресор – це людина, яка здійснює насильство. Жертва – це людина, яка зазнає насильства. (демонстрація малюнка з агресором і жертвою)
.
ВПРАВА « Айсберг»  ( мал.. 1.)
Світ переповнений насильством, що відбувається у найрізноманітніших сферах людської діяльності. Жертвою насильства може стати кожна людина. Багато з хто  вас стикався з цією проблемою, дехто має знайомих, друзів які зазнали насильства.
Ця схема показує, що суспільство бачить тільки видиму частину  « Айсберга», не помічаючи величезну « підводну» частину.
Проводиться зачитування написів на « Айсберзі».
Обговорення по колу:
-         Чому ми називаємо цю схему « Айсбергом»?
-         Чи вичерпує проблему домашнього насилля тільки видима частина Айсберга?
-         Звичайно, що проблему домашнього насилля загострюють – алкоголь, наркотики, а також стреси викликані бідністю та іншими причинами. СКАЖІТЬ, але хіба лише алкоголіки є домашніми кривдниками? ЯК  ви вважаєте, що тільки у бідних сім’ях існує проблема домашнього насилля?
-         Як ви розумієте невидимі частини «Айсберга»? наскільки вони є важливими?
МОЗКОВИЙ  ШТУРМ.
« Хто може здійснювати насильство?»
Учні вголос називають, ведучий на ватмані записує варіанти маркером.
ВПАРВА  «Який тип насилля?»
Учасників заняття діляться на 4 групи ( пори року). Витягують вид насилля, ведучий роздає « Дії».
Кожна група має вибрати із переліку лише ті, які відповідають обраному ними виду. ( на це дається 5 хв.) записують на аркуші паперу, представник зі групи зачитує та прикріплює до відповідного типу насилля.
Вправа «Перетягну газету».
Учасники об’єднуються в пари, отримують газету і згортають її в трубочку, стають на відстані 1 м один від одного, підгинають одну ногу і притримують її рукою. Вільною рукою вони беруть трубочку з газети і починають її перетягувати, прагнучи вивести один одного з рівноваги, але при цьому не розірвати газету.
Вправа  коло ідей «Як зупинити насильство».
(Мета: як уникнути ситуації насильства).
Завдання учасникам: обговорити це питання і запропонувати один варіант.
• Уникай ситуацій, які можуть призвести до насильства.
• Говори спокійно і впевнено.
• Дай агресору можливість зупинитися.
• Відійди в сторону. Це не ознака слабкості!
• Не прагни помсти ворогам. Вмій просити пробачення.
• Попроси допомоги. Це не ознака слабкості чи боягузтва!
• ПАМЯТАЙ!
• Ти маєш право відмовитися робити те, до чого тебе примушують силою або образливими, злими словами.
• Ми подібні, але всі різні.
• Твоя власність належить тільки тобі.
• Ти маєш право на допомогу.
• Кожна людина має право жити вільно, у безпеці, відчуваючи тепло і любов!
Притча «Все залишає свій слід».
   Жив-був один дуже запальний і нестриманий молодий чоловік. І ось одного разу його батько дав йому мішечок з цвяхами і сказав, щоб кожен раз, коли він не стримає свого гніву, вбити один цвях в стовп огорожі. У перший день в стовпі було декілька десятків цвяхів. Другого дня ще більше.. Наступного тижня він навчився стримувати свій гнів, і з кожним днем число забитих в стовп цвяхів стало зменшуватися. Хлопець зрозумів, що легше контролювати свій гнів, ніж забивати цвяхи. Нарешті прийшов день, коли він жодного разу не втратив контроль над своїми емоціями. Він розповів про це своєму батьку і той сказав, що цього разу кожен день, коли синові вдасться стриматися, він може витягнути зі стовпа по одному цвяху. Йшов час, і прийшов день, коли він міг повідомити батька про те, що в стовпі не залишилося жодного цвяха. Тоді батько взяв сина за руку, підвів до огорожі і сказав: «Ти непогано впорався, але ти бачиш, скільки в стовпі дірок? Він вже ніколи не буде таким як раніше. Коли говориш людині що-небудь зле, у нього залишається такий шрам, як і ці дірки. І неважливо, скільки разів після цього ти вибачишся - шрам залишиться».
ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ ЗАНЯТТЯ.
Вправа « БАЖАННЯ ДРУГУ»
На стікерах учні пишуть побажання друзям, зачитують та прикріплюють до плакату.
Ведучий. Сьогодні ми обговорили важливе питання. Сподіваюсь, що ви зможете змінити своє ставлення до світу, людей, які нас оточують. Мудрий цар Соломон багато століть тому назад сказав, що добро прославляє людину, а зло принижує. Тож бажаю вам тільки добра. Сподіваюсь, що це заняття нікого з вас не залишило байдужим.








АКЦІЯ 
16 днів проти НАСИЛЬСТВА
25 листопада – 10 грудня.
план:
*                     « Куточок психолога»  на тему: « Уміння контролювати свої емоції», « Агресивна поведінка»;
*                     Акція  «Долоньки» - ми проти насилля. (1 - 5 кл.)
*                     « Галерея висловів» присвячена АКЦІЇ;
*                     Виступ на загальношкільних батьківських по темі: « Що таке насилля, та як йому запобігти.», ( батьки).
*                     Тренінгове заняття « Ми – проти насилля» (8 кл.)
*                     Заняття « Що таке насильство та як йому запобігти?» ( підлітки)
*                      Година психолога « ЩО ТАКЕ НАСИЛЬСТВО» як себе захистити, ( молодші класи)
*                     Інформація для класних куточків: " НЕ МОВЧИ, ЗАХИСТИ СЕБЕ...."
*                     Просвіта – роздача буклетів «Каталог дій, що розцінюються як насильство по відношенню до дітей.




Практичний психолог:    ___________  С. М. Іщук.